Talán az életkoromból is adódik, de lassan az összes barátom megházasodott vagy éppen tervezi. (Aki nem, az talán már nem is fog.) Az egyik leglátványosabb eleme ennek -a menyasszonyi ruhán túl- talán az új asszony neve, már amennyiben megváltozik.
Sokan mondják, hogy ez csak papír, nem változtat semmin. Ezzel nem feltétlenül értek egyet, de ez egy másik bejegyzés témája is lehetne, az viszont igaz, hogy az egész cécó a papírok körül forog, minden más “csak” körítés. Mi az, ami ilyenkor megváltozik?
Egyrészt a családi állapot változik, mert hiába éltek tizenéve együtt, a hivatalos családi állapototok ekkor változik meg. Köthettek házassági szerződést, amiben pontról pontra leírjátok, mit és hogyan osztotok meg a továbbiakban, ki mit hoz a házasságba vagy éppen nem hoz, így az “én pénzem, te pénzed” is változhat. Ezeket általában csak ti ismeritek, a külvilág számára nem látványos. Amit viszont látnak, az a gyűrűtök, ha van, illetve a nevetek. Szándékosan írtam többesszámban, hiszen mindkettőtök neve változhat, de nem volt ez mindig így.
Nagyszüleink -legalábbis az én nagyszüleim- korában még nem volt kérdés, mi lesz az ifjú házaspár új neve. Az egyszerűség kedvéért legyen a vőlegény Szabó Lajos, a menyasszony Kovács Rozália (hasonló nevű olvasóktól elnézést kérek, ez jutott eszembe)! Nagyszüleink idejében az ifjú férj neve nem változott, a feleség viszont új nevet kapott: Szabó Lajosné.
Honnan jön ez a -né? Akkoriban a nők hagyományosan nem dolgoztak, tulajdonképpen az eredeti családjukból átkerültek az újba, ahol az apjuk helyett a férjük volt a családfő, Szabó Lajos családjának lett a tagja, a felesége, azaz a nője. A mai társadalomban élve ez ellen eléggé tiltakozik a lelkünk, de akkoriban ez volt a szokás. Tehát Kovács Rozália Szabó Lajosné lett. Szabó Lajos nője –> Szabó Lajos neje –> Szabó Lajosné. Nem mondom, hogy ez a lehetőség bármikor csábított volna (nyilván nem Szabó Lajos miatt, bármilyen más névvel sem). Miből választhattam tehát a 21. század elején?
- Szabó Lajosné Tudtam, hogy ez szóba sem kerülhet, de mivel ezt is választhattam volna, helye van a listában. Ennek továbbfejlesztett változata, A Szabó Lajosné Kovács Rozália sem volt vonzó számomra.
- Szabóné Kovács Rozália Ez már egy kicsit árnyaltabb, mert a lánykori név megmarad, de akkor is ott az a -né.
- Szabó Rozália Új család, új vezetéknév, mégsincs benne a -né. Főleg külföldön népszerű, de itthon is egyre gyakoribb.
- Szabó-Kovács Rozália Kompromisszumos megoldás. Így a felveszed a férjed vezetéknevét, miközben a sajátodat is megtartod.
- Kovács-Szabó Rozália Ugyanaz fordítva. Míg itthon az előző a népszerűbb, külföldön inkább így használják kötőjeles nevüket a feleségek. Az okát a keresztnév és a vezetéknév sorrendjében látom, de mindét verzióra láttam példát itthon és külföldön egyaránt.
- Kovács Rozália A legegyszerűbb megoldás. Nem túl romantikus, azt belátom, én mégis ezt választottam. Évtizedeket leéltem az eredeti nevemmel, nem volt velem soha nagyobb gondom, megszoktam. Megbeszéltük, maradt a régi nevem.
Mi a helyzet a férjjel? Igen, manapság már a férj is megváltoztathatja a nevét házasságkötéskor. Szabó Lajos miből választhat Kovács Rozáliával való házasságkötésekor?
- Szabó Lajos Ami a feleség esetében a végére került, a férjnél az elejére, mivel ez a leggyakoribb.
- Szabó-Kovács Lajos Felveheti a férj a felesége nevét kötőjelesen.
- Kovács-Szabó Lajos És fordítva.
- Kovács Lajos Arra is van lehetősége, hogy elhagyva a saját nevét, felvegye a felesége vezetéknevét. Nem gyakori, talán a legritkább mind közül, de ez is egy lehetőség.
Gondolom, ezek után nem meglepő, hogy a házaspár gyermekei sem egyértelműen az apa vezetéknevét kapják. Erről a házasságkötéskor nyilatkozni kell. Legyen a születendő gyermekek neve Géza és Lujza! Mik a lehetőségek?
- Szabó Géza és Szabó Lujza
- Szabó-Kovács Géza és Szabó-Kovács Lujza
- Kovács-Szabó Géza és Kovács-Szabó Lujza
- Kovács Géza és Kovács Lujza
Miért írtam két gyermeknevet, ha mindenhova ugyanazt írtam? Pont azért. Azt szerettem volna vele példázni, hogy ha megegyezünk egy vezetéknévben, amit a házasságban született gyermek(ek) kap(nak), akkor nincs közben változtatási lehetőség. Az összes gyermek ezt a vezetéknevet fogja kapni, ezért érdemes akár sorravenni a lehetséges keresztneveket a döntés előtt.
Ha már a saját nevemnél elárultam a választásomat, a családomat sem hagyom ki. Maradok az eddig használt neveknél, nem keverem bele a sajátunkat. Tehát a mi családunk esetében így alakultak a vezetéknevek:
apa: Szabó Lajos
anya: Kovács Rozália
gyermekek: Szabó-Kovács Géza és Szabó-Kovács Lujza
Ti milyen neveket viseltek?
A blog Facebook oldalához ITT tudsz csatlakozni, instagramon ITT, twitteren pedig ITT tudsz követni.