Hosszan tervezed a menüt és a rokonlátogatásokat is, de minden évben ugyanaz az őrület lesz belőle? Idén csináld másképp, hogy arról szóljon az ünnep, amiről te szeretnéd.
Nem kell feltétlenül fáradtan rogynod este a fa alá, miután elkészítetted a többfogásos menüt, becsomagoltad az összes ajándékot, feldíszítetted a fát, csinosba rántottad a családot és -jó esetben- magadat, és az is eszedben volt, hogy napközben is enni kell valamit. Mindez elkerülhető, csak egy kis szervezés kérdése az egész.
Egyszerű menüsor
Nem éttermet vezetsz. Teljesen fölösleges ezerféle ételt főznöd, hogy aztán a fele se fogyjon el, és ehessétek Szilveszterig. Olyat főzz, amit szeret a család! Ha nem szeretitek pl. a halat, de azt hallottad, hogy az nem hiányozhat a karácsonyi asztalról, ne főzz/süss csak azért, hogy az esetleg betoppanó rokonokat megkínálhasd, és ne szóljanak meg amiatt, hogy nálad még az sem volt. Majd eszik másnál, esetleg otthon. Nálad mindenki azt kap, amit te főzöl/sütsz.
Ez a pont arra az esetre nem vonatkozik, ha ti húsevők vagytok, viszont várható egy vegetáriánus vendég. Szándékosan ne tolj ki senkivel, de ne is dolgozd halálra magad a konyhában!
Korlátozott rokonlátogatás
Nem biztos, hogy a Karácsony a legjobb időszak arra, hogy a ritkán látott rokonokkal körbelátogassátok egymást. Éppen elég a szűk család. Amennyiben saját családod van, beszéljétek meg, kinek a szüleivel és a testvéreivel mikor találkoztok, a többiekkel nem kell erőltetni. Nem kell magatokra zárni az ajtót, de a huszadik nagynéni máskor is meglátogathat, nem hiszem, hogy ezalatt a pár nap alatt kell mindenkivel találkozni, hogy aztán a személytelen ajándékokat elásd a pince mélyére.
Feladatok leosztása
Nem kell, hogy minden a te feladatod legyen. Nyugodtan osszátok be, ki mit vállal. A férfiak hajlamosak késznek tekinteni a karácsonyfa feldíszítését, miután beállították a talpba és feltették az izzókat, hogy aztán a többi rád maradjon. Add a kezébe a díszekkel teli dobozt és bízd az ízlésére a fára aggatást! Ha a díszek adottak, nagyon nem lehet elrontani., te pedig foglalkozhatsz mással. 😉
Teendők listázása
Fogj egy papírt és írd le, mit szeretnél feltétlenül elvégezni a csengőszó előtt! Írd mellé azt is, kinek szánod az adott feladatot. Pl. a fa beállítása és a feldíszítés mellé mehet a férjed és a gyerekek neve, a felmosáshoz és a főzéshez a tiéd, némelyikhez pedig mindenkié.
Haladjatok sorban a teendőkkel, hogy a végén ne kelljen kapkodni.
Ajándékok minimalizálása
Nálunk évek óta bevett szokás, hogy csak a gyerekek kapnak ajándékot. Kora ősszel írunk levelet a Télapónak (helyettesíthető angyalkával, Jézuskával, kihez ki érkezik), hogy legyen idő beszerezni, aminek igazán örülnek, és ne sapka-sál-kesztyű legyen a csomagban, mert az már egészen kicsi korban csalódást tud okozni. Jelzem, jogosan. A gyereknek játék kell Karácsonyra. Bármilyen kicsi, de ne olyan legyen, ami csak hasznos (sál, sapka….).
Ha mindenképpen szeretnétek a felntőteket is megajándékozni, akkor gondolkodjatok előre, ne az utolsó pillanatban akarjatok benyomakodni valamelyik plázába, ezzel garantálva a totális őrületet.
Takarítás újragondolása
Gondolom, mindenki ismeri az alábbi viccet.
Anya, miért mosod ki a kádat?
Mert este jön a Jézuska.
És nálunk fog fürdeni?
Biztosan nem fog, de családtagok sem, úgyhogy teljesen fölösleges órákig suvickolni. Nem azt mondom, hogy lepjen el benneteket a kosz és a szemét, de nem is kell puccba vágni a lakást csak azért, mert Karácsony van.
Ha követed a takarítási ütemtervet, erre egyébként sincs szükség, de ha biztosra akarsz menni, egy gyorstakarítás beférhet. Előző nap. Nem Karácsonykor. 😉
Szelektív hallás
Ha mégsem tudod megúszni a nagy családi népvándorlást, akkor próbáld kihozni belőle a legjobbat. Ne hagyd, hogy most kerüljenek elő a vélt vagy valós sérelmek, főleg, ha ti nem is vagytok érintettek benne. Kérd meg finoman az illetékeseket, hogy vonuljanak el valamelyikük hajlékára megbeszélni, amit szeretnének.
Ha a századiziglen rokon Mariska néni újra elmeséli a tavaly is hallott történeteket, dobj fel egy érdeklődőnek tűnő ábrázatot a fejedre és csukd be a füled. Arra azért figyelj, ha kérdez valamit! 🙂
Ha elszabadulnak az indulatok, bonts ki egy üveg bort, önts a poharakba és hangosan kívánj mindenkinek boldog Karácsonyt! Hátha eszükbe jut, miért is vagytok együtt éppen akkor.
A blog Facebook oldalához ITT tudsz csatlakozni, instagramon ITT, twitteren pedig ITT tudsz követni.
Kép forrása: freedigitalphotos.net
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: